Zlozvyky u psů - 1. část

29. dubna 2017 v 21:51 | Denise |  Trocha teorie - Dogs world

Tak jako lidé, i psi mají své psí zlozvyky. Někteří si to možná ani neuvědomují, ale to, co psi "vymyslí" je ve většině případů pouhým znakem frustrace. V následujícícm článku si představíme pár nejčastějších zlozvyků u psů, a zároveň vám prozradím pár triků, které vám pomohou těmto nešvarům zamezit.
Ze svého hlediska bych psí zlozvyky rozdělila do dvou základních skupin - zlozvyky probíhající ve vývoji psa - tj. ve věku štěněte a psí puberty a zlozvyky, které by měly být varovným signálem pro handlery.Každý z nás to zná. Pořídíte si štěňátko, všichni se na vás culí, ptají se, co to je za roztomilého cukrouška, a jak je hodný, že vám spinká v klíně v autobuse, tvrdí vám, jak by bylo skvělé, kdyby tato roztomilá stvoření zůstala taková, jaká jsou v tu chvíli. Upřímně, myslím, že každý - reálně uvažující pejskař, je v hloubi duše strašně rád, a těší se na den, kdy štěně vyroste.

Kousání všeho, co najde

Koupili jste si nové lodičky? No skvělé, jaká úžasná hračka. Máte nádhernou mahagonovou sedací soupravu či koženou sedačku? Jak neodolatelné. Proč štěňata koušou vše, co najdou, včetně jednotlivých částí vašeho těla? Ano, štěně zjistilo, že má zuby, které mu rostou, bolí a jsou zdrojem příjemné zábavy v podobě překvapení pro páníčka po příchodu domů. Tomu se dá samozřejmě zabránit, resp. dá se toto chování velmi značně potlačit. Doporučuji k tomu hračky určená přímo pro štěňata, která mají na svém původním tvaru různé vroubky, vlnky a výstupky - psovi masírují dásně, napomáhají růstu zubů a jsou velmi výborným tlumičem bolesti.

Záchod venku je příliš daleko

Čůrání a kakání všude, kde to jen jde. Ano, i taková je realita toho krásného pocitu mít doma roztomilé štěňátko. V tuto chvíli je tu zásadní otázka - existují dva typy handlerů - ti, co se snaží co nejvíce podpořit štěně tím, že ho vodí ven (ano, to jsou ti blázni, co řvou přes celé sídliště radostí, jaké krásné hovínko to jejich miminko udělalo na trávník), a poté ti, co si šetří práci učením psa na plenu, či umělý trávník. Co z toho je dobře? Osobně jsem zastáncem té přírodní cesty, tedy trávník, psovi tak zabudujete ihned odmala informaci, že se i v pozdějším stádiu chodí jen ven, a nemusíte odbourávat další zlozvyk. Samozřejmě je toto velmi individuální a záleží na každým. Každopádně, ať už se rozhodnete jakkoliv, důležité je chválit, chválit, chválit a zase chválit.


Pokud máte doma štěňátko, případně zvažujete jeho pořízení, ze všeho nejdůležitější je samozřejmě socializace, hračky, postupné učení všech návyků, a to všechno hlavně zábavnou formou :)


(youtube.com)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzulet Zuzulet | Web | 6. května 2017 v 17:35 | Reagovat

My máme dvoch psov. Jedného máme maltezáka, ktorého sme tak povediac dostali už trocha pokazeného, lebo bol tak povediac rozmaznaný a hoci ani teraz tomu nie je inak, ale aj tak je to náš maznáčik a vyciká sa nám niekedy iba preto, lebo jednoducho nie je stredobod pozornosti alebo žiarli na veľkého psa :)
Druhý toho sme dokázali vychovať vlastne sa mu venovali viac keďže sme mali od malička a je pozorný a hoci jediným jeho zlozvykom je, že v posledom čase ak dostane nejaký kúsok chleba tak ho zahrabe niekam a nevieme to potom nájsť.

2 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 8. května 2017 v 14:14 | Reagovat

Pěkný článek. Crazy jako malý jen oškubal tapety v chodbě, rozkousal koberec jen na jednom místě, rozkousal tis, co stáhl z parapety na balkoně a ukousl mi pásek u sandálů. Takže toho zklividoval překvapivě málo. čekala jsem, že to bude horší.

3 frisbeedogs frisbeedogs | E-mail | Web | 11. května 2017 v 12:30 | Reagovat

[1]: Díky za názor. Ano, vynucování pozornosti ze strany Piranhy máme také již za sebou, Piranha ihned "útočila" na Kimmku, když jsem pohladila ji, ale naštěstí již dostala rozum.

[2]: Jojo, Kimmka po adopci "jen" rozkousala koženou sedačku mých rodičů :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama