Rozhovor s Kateřinou Čermákovou

14. srpna 2016 v 8:00 | Denise |  Rozhovory

Kateřina Čermáková je mladá slečna žijící v Praze ve společnosti svých dvou pejsků. O jejich psech, o ní samotné, a třeba také o sportech, které spolu dělají, se dočtete v následujícím rozhovoru...1) Představ nám, prosím, v krátkosti sebe a své psy.
Jmenuji se Katka Čermáková a jako rodilý pražák jsem vždy chtěla svého vlastního psa. Sen se mi nakonec splnil a nyní mám své dva psí parťáky, se kterými žijeme na vesnici. Prvním byl JCh. King of Magic Blataj, čtyřletý westík, kterého jsem si přivezla v červenci 2012, druhá Roxy Eso Bonatom, též čtyřletá fenka westíka, kterou jsou si převezla v srpnu 2015.

2) Kdy jsi měla svého prvního psa, co to bylo za plemeno, a čemu jste se společně věnovali?
Svého prvního psa jsem dostala ke 14. narozeninám, byl to westík bez PP, se kterým jsem se díky známým začala věnovat flyballu, poté agility a poslušnosti. Bohužel nás ve svých nedožitých šesti letech opustil.


3) Víme tedy, že máš pejsky poměrně neobvyklého plemene West highland white teriéra, proč zrovna toto plemeno?
Westík má jedinečnou povahu. Ač to jsou teriéři, tak jim nedělá problém odpočívat, nebo naopak ujít desítky kilometrů. Jsou to malí, skladní psi, s velkým srdcem.

4) Co považuješ za přednosti tohoto plemena, jaká má negativa?
Mě westík zaujal svým vzhledem a povahou, nejsou to blázni, a vždy si vše předem pořádně promyslí. Navíc patří k plemeni, které není až tolik zatížené genetickými nemocemi (jako například Border kolie, které jsou nyní moderním plemenem, a tudíž je množitelé kříží za účelem zisku bez toho, aniž by psi měli PP a důležitá zdravotní vyšetření - pozn. autora). Jako jejich jedinou nevýhodu považuji to, že si neuvědomují svou velikost, a to bývá problémem u konfliktů s ostatními psy.

5) Kolik psů tedy momentálně máš, jsou typickými představitely plemene?
V součastnosti mám westíky dva - fenku a psa. Psa mám od štěněte, a musím říci, že je to typický westík, a také typický chlap. Je oddaný, sebevědomý, k lidem přátelský. S fenkami a štěňaty vychází, ke psům je rezervovanější. Fenku mám doma rok, je jemnější, nemá problém s ostatními zvířaty, ani s lidmi, ale během roku u mě získává pořádnou dávku sebevědomí. Nedávno jsme také měli štěňátka.

6) Jaké máte společné úspěchy, čeho by si chtěla dále dosáhnout?
Mezi mé největší úspěchy jednoznačně patří vychovaná a dobře fungující smečka. Mám radost z každého tréninku, kde mi dokážou, že to jde i lépe, než minule. S Méďou (JCh. King of Magic Blataj) máme složenou zkoušku ZOP a ZZO, tento rok plánujeme přidat další, chybí nám poslední zkouška pro přestup do A2. S Roxy jsme nedávno úspěšně odchovali vrh štěňátek, noví majitelé jsou z nich nadšení, což je pro mě osobně též velkým úspěchem. Ráda bych dosáhla toho, že lidé přestanou westíky vnímat jako pouhé povaleče a gaučáky, výstavní manekýny - prostě a jednoduše chci dokázat, že i westík může být velmi dobrý pracovní pes.


7) Věnuješ se i něčemu jinému, než pejskům?
V podstatě ne :-). Hodně času mi zabere práce, a když nějaký volný čas ulovím, tak si zajdu s přáteli do kina, na kafe, nákupy... O víkendech chodíme ke koním, kde má smečka samozřejmě nesmí chybět. Díky bohu mám skvělého přítele, který moji "psománii" akceptuje, a snažíme se společný čas skloubit dohromady.

8) Plánuješ do budoucna dalšího pejska? Pokud ano, bude to zase westík?
Momentálně mám stop stav, ale pomalu a jistě dalšího psa určitě plánuji. Chtěla bych štěně po svém psovi - kvůli jeho povaze, a také kvůli rodokmenu. Mým snem je však Holandský hrubosrstý ovčák, který má velmi podobnou povahu westíkovi.

9) Můžeme tě v blízké době potkat na nějaké pejskařské akci?
Poslední srpnový víkend budeme na Slovensku, kde bude probíhat sraz westíků zároveň s klubovou akcí Slovenského klubu chovatelů - Víkend s teriérem. Další plánovaná akce je zkouška DD, poté podzimní výstava v Letňanech v Praze

10) Děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu úspěchů a pevného zdraví :-)
Také děkuji.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama