Pravidla soutěže Dogdartbee

26. května 2015 v 0:30 | Denise |  Pravidla jednotlivých disciplín

V tomto článku vám dopodrobna popíšu pravidla pro dogfrisbee hru Dogdartbee.
Tyto pravidla jsou pro Českou republiku, v některých zemích (např. USA) jsou pravidla pozměněna.

Pro více informací klikněte na ,,celý článek" :-)


HŘIŠTĚ:

Hřiště je tvořeno obdélníkem o rozměrech minimálně 12,5 m (šířka) a minimálně 25,5 m (měřeno od startovní čáry) na délku. Prostor před startovní čárou by měl být minimálně 3 m.


TERČ:

Terč je tvořed soustřednými kružnicemi. Střed těchto kružnic je od startovní čáry vzdálen 18,25 m, bližší okraj 15 m, vzdálenější 21,5 m. Mezi vzdálenějším okrajem terče a hrazením by měl být prostor alespoň 4 m. Vpravo i vlevo okraje terče k hrazení by měli být minimálně 3 m.

PRŮMĚRY KRUŽNIC:


1. (vnější) kružnice - průměr 6,5 m
2. kružnice - průměr 4,5 m
3. kružnice - průměr 2,5 m
4. střed - průměr 50 cm

BODOVÉ OHODNOCENÍ JEDNOTLIVÝCH ZÓN:

Disk chycený mezi 1. a 2. kružnicí (zóna 4) - 10 bodů
Disk chycený mezi 2. a 3. kružnicí (zóna 3) - 30 bodů
Disk chycený mezi 3. kružnicí a středem (zóna 2) - 50 bodů
Disk chycený ve středu (zóna 1ú - 100 bodů

POSUZOVÁNÍ:

Posuzují tři rozhodčí - jeden hlídající přešlapy a dva terčoví rozhodčí, jeden z nich jako hlavní rozhodčí, zapisuje body a má konečné slovo při udělování bodů, druhý pomocný rozhodčí hlídá vzdálenější část terče, třetí hlídá přešlapy.
Hodnotí se přední dvě nohy psa v místě doteku země následujícím po chycení disku. Pokud je každá noha v jiné zóně, platí ta s nižším bodovým ohodnocením Výjimku tvoří dosažení středu, kde stačí dotek pouze jedné nohy. Čára hraje, tzn. pokud pes dopadne či došlápne jednou přední do 30 bodového prostoru a druhou na čáru třicetibodové kružnie, pokus se hodnotí 30 body. Stejně tak za přešlap se považuje již to, když se hráč před odhozením disku dotkne startovní čáry. Po odhození disku se hráč může volně pohybovat po hřišti.


PRŮBĚH SOUTĚŽE:

KVALIFIKACE:

Kvalifikace se skládá z 9 hodů, které je možné odházet v kuse nebo odděleně (5+4). Soutěžící si mohou vybrat a tuto skutečnost oznámit rozhodčímu před prvním uskutečněným hodem.

SEMIFINÁLE:

Do semifinále postupuje 8 týmů s nejvyšším bodovým ziskem. Každý tým začíná s nulovým ziskem. Semifinále se skládá vždy ze 3 kol po 3 hodech. Než se přistoupí k druhému kolu, všechny postoupivší týmy odhází kolo první, to samé platí pro třetí kolo, nicméně týmy v semifinále soutěží ve dvojicích následujícím způsobem:

- 1. x 8.
- 2. x 7.
- 3. x 6.
- 4. x 5.

V každé dvojici hází jako první tým postupující z nižšího místa.

FINÁLE:

Do finále postupují týmy, které v rámci dvojice naházely více bodů. Každý tým má opět k dispozici vždy tři kole po třech hodech. O pořadí v jakým týmy ve finále postupují, rozhoduje bodový zisk ze semifinále. Tým s nejvyšším bodovým ziskem hází jako poslední.

POŘADÍ:

První čtyři místa určí výsledek finále. Páté až osmé místo je určeno součtem bodů ze semifinále a kvalifikace. Zbytek startovního pole je rozřazen na základě výsledku z kvalifikace.

OBECNÁ PRAVIDLA:

- Jednotlivé hody nejsou časově omezené
- v případě shodného skóre mají dotyčné týmy rozstřel jedním hodem. Rozhoz pokračuje do té doby, než jeden z týmů hodí vyšší skóre. Pořadí určuje los diskem
- pokud se pes v průběhu vyvenčí, hráč po psovi uklidí a tým přichází o zbytek kola.
- na hřišti jsou pouze rozhodčí a soutěžící tým
- hraje se jedním diskem, v zájmu bezpečnosti se disky mohou během závodu měnit (musí být stejného typu)

Zdroj: Disc dog ČR (Upraveno)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama