Začínáme I. - Disky

6. listopadu 2014 v 22:01 | Denise |  Obecná teorie

Jak jsem již popsala ve starším článku, dogfrisbee vzniklo ,,za velkou louží" v USA. Proto
nikoho nepřekvapím tím, že největší výrobci (a já myslím, že i nejkvalitnější), pochází právě z USA.
Na soutěžích v dogfrisbee se běžně setkáme s disky od tří firem - HERO (model 235 distance, freestyle), Wham-O (Frisbee fastback standard, Flex a Super Flex) a Hyperflite (Competition Standard, FrostBite a SoftFlite).
Všechny tyto disky jsou vyráběny tak, aby byli bezpečné a měli zároveň dobré létací vlastnosti.Disky se dělí na dvě základní skupiny:
  • disky závodní (klasické)
  • disky odolné
Zde je pár výhod a nevýhod těchto disků:

Klasické disky:
disky jsou lehké
jsou povoleny na závodech
příznivé ceny
lehce k sehnání

psům se silným stiskem nevydrží dlouho

Odolné disky:
vydrží větší mechanickou zátěž
těžší než klasické disky (nemají stejné letové vlastnosti jako klasické disky
cena
na závodech se nesmí v některých disciplínách využívat

Dogfrisbee se mohou věnovat jakýkoliv psi - jak malí, tak velcí, jakékoliv rasy. Z tohoto důvodu se vyrábějí různé velikosti disků, z různých materiálů (guma, látka, ...)

Soutěžní disky jsou téměř totožné. Vybočují pouze modely od Hyperflite, které mají o více než 1 centimetr menší průměr, což je při házení i manipulaci s diskem znát. U všech typů a značek se nabízí široká škála barev :-)

Váha 105 gramů, průměr 235 mm, cena 138 Kč
Modely Xtra jsou vyrobeny ze speciálního plastu, který je mnohem odolnější než ten, který se používá u klasických disků, přesto jsou vlastnosti disků téměř stejné. Těmito disky házím já a mohu je opravdu doporučit!

Váha 105 gramů, průměr 235 mm, cena 105 Kč
Tento disk je klasický soutěžní disk. Vyrábí se v mnoha barvách a s různými designy. Dokonce lze sehnat disk vyrobený z recyklátu, fosforový disk, a podobně.Frisbee fastback standard je určen především do letních měsíců, pokud teplota klesne na úroveň 5 stupňů Celsia, hrozí prasknutí.

Váha 105 gramů, průměr 235 mm, cena $3.35
Tento disk je vyráběn z měkkých materiálů, což může být lepší pro citlivější psy.
Vyrábí se ve třech barvách - šampaň, broskev a bledě modrá

Super flex fastback - úplně stejný jako flex fastback, akorát ještě z měkčího materiálu. Vyrábí se pouze v barvě šampaň. Vhodný i do chladnějšího počasí.


Váha 95 gramů, průměr 215 mm, cena 125 Kč
Novinka od Hero - disky jsou oproti klasickým menší a lehčí.


Váha 100 gramů, průměr 222 mm, cena $3.95
Jsou menší, ale rychlejší. Na házení vhodné pro začátečníky, vhodné pro rychlé psy.

SoFlite disc (Haperflite)
Stejné rozměry jako ve standardu, ale z jiného materiálu. Pro citlivé psy, disk se ale ohýbá, což je velkou nevýhodou.

FrostBite disc (Hyperflite)
Opět stejné rozměry, ze speciálního materiálu vhodný i do opravdové zimy.
Odolné disky - výhody i nevýhody jsme si popsali již výše. Tyto disky jsou vhodné hlavně na hru - motivace přetahováním, apod. Odolné disky jsou vyrobeny většinou z tvrdších materiálů (nikoliv však křehkých), proto mohou být nepříjemné pro citlivější psy.

Váha 130 gramů, průměr 235 mm, cena $15.99 (http://www.herodiscusa.com)
Materiálem shodný disk, jako SuperStar - liší se pouze barevným provedením

Váha 130 gramů, průměr 222 mm, cena $17.95 (http://hyperflite.com)
Jawz nebo-li čelisti byl dlouhou dobu jediný odolný disk a v USA se proto těší velké oblibě. Podobně jako Standard competition je ze všech disků nejmenší.

Váha 136 gramů, průměr 235 mm, cena $13.99
Materiálem i vlastnostmi je velmi podobný disku Jawz. Přestože je p 4 gramy lehčí, než Eurablend, působí trošku těžším dojmem. Nicméně jeho letové vlastnosti jsou srovnatelné a měkčí materiál je pro psy příjemný..

SuperStar (Hero)

Váha 130 gramů, průměr 235 mm, cena $6.00
Nejlevnější z odolných disků je naprosto skvělý kompromis pro trénink "kousavých" psů. Disk je malinko měkčí, než SuperHero a letovými vlastnostmi se velmi blíží Eurablednu. Pro psy je ale příjemnější než tento disk.
Váha 136 gramů, průměr 240 mm, cena $9.90
Eurablend je svým průměrem největší ze všech odolných disků a jelikož váha je shodná s ostatními, působí v ruce jako nejlehčí. Vyrábí se ve více barevných verzích.
Minidisky jsou vhodné především pro malá plemena, případně pro trénink se štěňaty. V nabídce je má Hero (Hero 160 a Hero 120). Číslovka v názvu je současně průměr disku v milimetrech. Jinak se jedná o věrnou zmenšeninu Hero 235. Zmenšené verze lze najít i v nabídce firmy Hyperflite.
A na závěr - nenechte se zmást obchodními řetezci. Často nabízejí na prodej ,,disky pro psy", které pro ně ale nejsou naprosto vhodné. Vylučte nakoupení těchto disků, které sice stojí ,,pár korun", ale psovi po zkousnutí v hubě prasknout a rozpadnou se na malé ostré předměty, které mohou vážně poranit nejen hubu psa.

Pokud nemáte sportovní ambice nebo nechcete koupit frisbee vyloženě pro účely frisbee hrát, šáhněte např. ve zverimexech po látkových či gumových talířích.

Výše vypsané disky lze nakoupit přes internet přímo ze zahraničí, popř. i na českých stránkách, pro více informací mne neváhejte kontaktovat do e-mailu (Rubrika Kontakt)
© Text: Denise & Kimmka, disc dog; obrázky: Denise & Kimmka
All rights reserved ©
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 8. srpna 2015 v 12:48 | Reagovat

My máme se ségrou HealtyFly mini (Made In Germany), gumový, 15g.
Na závody by asi nebyly, ale letají dobře  a jsou výborné na přetahování. Na rozdíl od Tracy, která po nich šílí a chytá je/aportuje, tak Crazy pro něj sice doběhne, ale pak se chce o něj přetahovat :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama