Víte, čím odměňujete?

12. listopadu 2014 v 8:02 | Denise |  Trocha teorie - Dogs world
Ať si to jsme schopni připustit, či nikoli, spolupráce se psem stojí na základech obchodu - nabídky x poptávky - a tím pádem také odměny, neb nikoho z nás, natož tak inteligentní zvíře jako je pes, by nebavilo delší dobu pracovat a vyvíjet činnost bez náležité odměny ať již pocitově či mnohem lépe materiální.
I malé štěně, pro které jsme navíc jistou dobu středobodem jeho světa, s námi bude spolupracovat radostněji a ochotněji s možným ziskem příjemného - ať již pamlsku, pochvaly, hry - ideálně kombinací. Co si budeme vykládat, je to jako s dětmi.

Problém přichází později ve chvíli, kdy někteří lidé získají pocit, že je pes již naslouhchá, resp. je dostatečně starý na to, aby poslouhcal. Fakt, že pes neumí nic pořádně, má jen jakési základy poslušnosti, kdy povely většinou polní až po opakované hrozbě tónem hlasu či škubanci, tedy spíše pánovi ze strachu vyhoví, ponecháme stranou.
Z logiky věci jak lidského, tak psího vývoje vyplývá jediné - učíme se celý život, celý život chceme být motivováni, chváleni, chceme být ,,úspěšnými hráči" na prknech divadla s názvem svět.
Na co zapomínáme?
1) PAMLSKY JE DOBRÉ VOLIT DLE NAŠEHO PSA
Dle jeho chuti, velikosti tlamy, stavu zubů a hlavně žravosti. Nikoli proto, že něco je nyní ve slevě, piškoty jsou lepší do kapsy atd. Chceme-li našemu partnerovi udělat radost, uvaříme mu něco, co má rád, nikoli krupičnou kaši, kterou od dětství nemůže ani vidět.
Proč psu cpeme něco, co v lepším případě sežere, jen aby nám udělal radost, v horším to vyplivne o kus dál? Proč tedy raději tvrdíme - můj pes na pamlsky není? Možná je to i tím, že pes je krmen xkrát denně, možná ale také tím, že mu cpeme něco, co on nechce.
2)OPRAVDU VÍTE, ZA CO PSA ODMĚŇUJETE?
Je obrovským uměním umět psa pochválit ve správný moment, a to myslím zcela vážně. Pes má ve chvíli odměny cvik plnit - Dáme si přiklad - psa učíme povel ,,mrtvý pes" - nemůžeme psa nechat splnit povel, poté mu říci ,,šikovný pes" a odměnit ve chvíli, kdy byť zvedl jen hlavu - v tu chvíli psa odměňujeme za to, že leží na zádech (na boku) a má u toho zvednutou hlavu. U nedotažených cviků, nácviků nových, v rušném prostředí atd. odměňujeme nikoli na konci série cviků (chůze u nohy po zastavení a usednutí psa), ale téměř za každý dobrý dílčí krok - budujeme tak motivaci.
,,Odcházení" od pamlsků (odměn) Kdy od pamlsků (odměn) odejít? - NIKDY! Ale je opravdu nutné odměny při zvládání cviků postupně umenšovat, neodměňovat již každý krok, ale třeba každý druhý, či třetí.
Fakta
1) jak velká má být odměna - ta nejmenší možná, pro kterou bude pes pracovat
2) kvalita a velikost odměny má odpovídat náročnosti cviku, činnosti, prostředí
3) čím více mám odměn, po ruce, tím lépe
4) kvalita i frekvence odměny má být pro psa nepředvídatelná
5) přemýšlet o tom, co posiluji, co odměňuji a za co chválím
6) bereme-li nějaké chování psa jako samozžejmost a nevšímáme si jej, nechválíme ho, neodměníme, pak může toto chování zmizet
Rada na závěr
S mou fenkou využíváme i tzv. ,,Jackpot", popř. ,,Bonus" - Po zvládnutí (a možná je přesnějším výrazem spíše pochopení) cviků je odměněna pamlskem až po skončení série. A místo jedním hned klidně několika či těmi větší hodnoty (těmi, který Kimmka miluje!) → pro psa je to velmi dobrá motivace.
Při dogfrisbee je ale největší odměnou pro psa disk!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 8. srpna 2015 v 12:58 | Reagovat

Připomněla jsi mi to, co nám na seminářích říkal František Šusta.
O tom co je odměna a co trest rozhoduje zvíře a nikoli člověk. A tak můžete potrestat pamlskem, který pes nemá rád, nebo pohlazením na místě, kde se mu to nelíbí (u velké části psů typicky na hlavě).
Naopak někdy okřiknutí či plesknutí psa pro něj může být odměnou - protože to jediné co chtěl, bylo aby si ho jeho člověk všiml a jakým zpsůobem, na tom už tolik nesešlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama